Yellows Win Award!

The AGM of the Combined Counties League took place at the weekend and Bedfont & Feltham were crowned Best Administered Club for Division One.

 

Director of Football Scott Savoy was there to collect the award and was very pleased to have achieved this. 

"As a close-nit club, we don't have a large number of hands on deck behind the scenes, and it shows that those of us that are at the helm, be that arranging matches; submitting team sheets; looking after the visiting club officials; match officials and players; communicating with away opponents; managing the media sites and producing programmes - are looked-upon as being the top of our division." 


League News

The Combined Counties League held an EGM prior to their AGM to decide upon a proposal to remove AC London from the proposed constitution for 2018-2019 as the organisation and management of the club had fallen below the standards appropriate to membership of the competition. It is likely that the club will appeal to the FA and they have been included in the cup draws for the time being. If there is no appeal or any such appeal fails, the club(s) against whom they have been drawn will receive a bye into the next round.

 

Other matters of note were that the issue of paper programmes will be optional next season, along with the alternative of producing a programme on-line.

 

It was also noted that the final senior constitutions would always be subject to any enforced move required or requested by the FA.

 

The league and cup winners were re-presented whilst the other awards were as follows:

Best Programme (Premier Division): Guildford City
Best Programme (Division One): Ash United
Fair Play Winners (Premier Division): Balham
Fair Play Winners (Division One): Raynes Park Vale
Best Administered Club (Premier Division): Spelthorne Sports
Best Administered Club (Division One): Bedfont & Feltham


There were also medals for the leading scorer in both divisions and these were picked up by Max Blackmore (Westfield) 48 goals and Harrison Deacon (Worcester Park) 46 goals.

 

In “outside" competitions, the most praiseworthy achievement was that of Balham FC, who won the London Senior Cup. Staines Lammas won the Southern Combination Challenge Cup, beating premier Division CB Hounslow in an enthralling final played at Bedfont Sports.

 

The Middlesex Charity Cup was also an all-CCL affair with Hanworth Villa defeating Spelthorne Sports. Other worthy mentions went to Worcester Park, finalists in the Surrey Premier Cup and Eversley & California, finalists in the Aldershot Senior Cup.

 

The Chairman welcomed the new or returning clubs to the League, namely Southall, Dorking Wanderers Reserves, British Airways, Tooting Bec and Sandhurst Town. He sent the League’s best wishes to those clubs leaving the League, namely North Greenford United, Bedfont Sports, Westfield, Farleigh Rovers, Staines Lammas, Worcester Park and South Park Reserves.


League Cup Draws

The draws were made for the opening two rounds of the Cherry Red Records Premier Challenge Cup and the Esoteric Recordings Division One Challenge Cup as follows:

 

Cherry Red Records Premier Challenge Cup, 2018-2019 (39 CLUBS)

1st Round (7 matches) (25 clubs receive byes)

 

1 Camberley Town v Cobham
2 Horley Town v Chertsey Town
3 Badshot Lea v Walton & Hersham
4 FC Deportivo Galicia v Cove
5 Chessington & Hook United v AFC Hayes
6 Farnham Town v Southall
7 Hanworth Villa v Kensington Borough

 

2nd Round (16 MATCHES)

 

1 Bedfont & Feltham v Tooting Bec
2 Sheerwater v Balham
3 Ash United v Fleet Spurs
4 Frimley Green v Guildford City
5 Godalming Town v Dorking Wanderers Res
6 Abbey Rangers v Redhill
7 FC Deportivo or Cove v AC London (prov)
8 Camberley Town or Cobham v Chessington & Hook United or AFC Hayes
9 CB Hounslow United v Badshot Lea or Walton & Hersham
10 Hanworth Villa or Kensington Borough v Sandhurst Town
11 Epsom & Ewell v Bagshot
12 Sutton Common Rovers v Farnham Town or Southall
13 Horley Town or Chertsey Town v British Airways
14 Eversley & California v Knaphill
15 Banstead Athletic v Colliers Wood United
16 Spelthorne Sports v Raynes Park Vale

 

Esoteric Recordings Cup, 2018-2019 (19 clubs)

 1st Round 3 matches, 13 byes)

 

1 Farnham Town v Godalming Town
2 Cove v British Airways
3 FC Deportivo Galicia v AC London

 

2nd Round (8 matches)

 

 1 Eversley & California v Bedfont & Feltham
2 Epsom & Ewell v Sandhurst Town
3 Tooting Bec v Ash United
4 Kensington Borough v FC Deportivo Galicia or AC London
5. Sheerwater v Chessington & Hook United
6. Fleet Spurs v Cove or British Airways
7 Dorking Wanderers Reserves v Frimley Green
8 Farnham Town or Godalming Town v Bagshot